Καρκίνος (22/6-22/7)
Κάρτα ημέρας : Βασιλιάς των Κυπέλλων
Ο Βασιλιάς των Κυπέλλων, αντιπροσωπεύει το συναίσθημα, τη δημιουργικότητα, και το ασυνείδητο. Ο Βασιλιάς των Κυπέλλων εκφράζει την αυτοσυγκράτηση στην συναισθηματική του κατάσταση. Είναι ο άρχοντας των συναισθημάτων του, καθώς μπορεί να τα ελέγχει. Επιπλέον ο Βασιλιάς των Κυπέλλων αντιπροσωπεύει την ισορροπία μεταξύ των συναισθημάτων και της διάνοιας. Αυτός είναι ο άρχοντας της συμπόνιας και της καλοσύνης και η συγκεκριμένη κάρτα συχνά δείχνει ισχυρούς δεσμούς σε μια σχέση βασισμένη στην εγκράτεια και την κατανόηση.